Kaanefotol: Golfifotograaf Mats Soomre Niitväljal
18. raja griini ääres pärast päevast pildistamist
poja silmade ja objektiivi läbi.
Foto: Mikk Soomre (9-aastane).
Mats Soomre nimi ei vaja tutvustamist golfiringkondades, koolitusfirmade maastikul ega fotograafide seas. Mats Soomret teatakse kui kirglikku golfimängijat ja hea silmaga golfifotograafi, innustunud tehnoloogiahuvilist ning tõelist autogurmaani. Mats Soomre on mees, kes jutlustab tasakaalu leidmisest ja mängurõõmust, unustamata hetkekski sõidurõõmu.
Enne kui räägime hobidest, kõneleme tööst. Tegeled meeskonnakoolituse ja -treeningutega – millega täpsemalt?
Minu elu suurim karjäärimuutus toimus 1998. aastal, kui otsustasin ära tulla IT valdkonnast, arvutitehase tegevjuhi kohalt. Vaatasin ringi ja kandideerisin juhtimistreeneriks ning jäingi sellele teele, tänaseks juba 16 aastat. IMG Koolituse baasiks on Belbini meeskonnarollide mudel, mis on maailmas üks tuntumaid inimeste ja meeskondade käitumise analüüsimise mudeleid. Me koolitame ning treenime inimesi ja meeskondi, et aidata kaasa meeskonna sisemiste ja väliste kitsaskohtade lahendamisele ning nende tegeliku potentsiaali leidmisele. Aitame inimestel oma harjumusi muuta ning oma potentsiaali ka mõistlikult kasutada. Me ei tee koolitusi päris tavapärasel moel ja see on paljudele üllatav.
Oled öelnud, et meeskonnatreeningul ja golfi mängul on sarnasusi. Mida sellega mõtled?
Meeskonna ja inimese treenimise protsess meeskonna ja käitumise teemadel sarnaneb sellega, kuidas golfi treener golfi mängijat treenib. Kui sa tahad olla golfi s parem ja jõuda järgmisele tasemele, pead tegema kaks korda rohkem tööd võrreldes sellega, kuidas jõudsid senisele tasemele. Sellega kaasneb väljatulek mugavustsoonist ja läbiminek ebamugavustsoonist.
Nii nagu spordis, on ka meeskonnatöös vaja õnnestumiseks kolme olulist komponenti: professionaalset treenerit, ühist punti ning isiklikku tahet ja sisemist motivatsiooni. Kui üks neist on puudu, areng enamasti katkeb.
Golfi mängu ja meeskonnatöö seos on tegelikult veelgi sügavam, kui pealtnäha paistab. Golfi mängides pead sa pallile avaldama jõudu, et pall auku jõuaks. Palli loomulik seisund on aga seista ühe koha peal paigal. Kui rakendad jõudu liiga vähe, ei liigu pall suurt kuhugi. Kui rakendad jõudu liiga palju, lendab pall küll kaugele, aga teeb seda omasoodu ja üldsegi mitte sinu tahtmise järgi. Seega, mida kaugemale ja täpsemalt tahad palli lüüa, seda targemalt ja täpsemalt pead lööma.
Mida tähendab Sinu jaoks golf?
Golf on minu jaoks mõttelaad. Golf pakub tasakaalu elu eri aspektide vahel: sportlik väljakutse enda ja teistega, tervis, loodus, seltskond, sõbrad, uued tuttavad, grupitunne. Golf ongi tasakaalu leidmise võimalus: vahel soovid rohkem võistlust, vahel rohkem seltskonda. Golf õpetab ühtlasi, kuidas hoida end kontrolli all, kui pole kõige parem päev. Golf õpetab sihikindlust ja kannatlikkust. Ja mis siin salata – kui ikka pärast korralikku talvist ja suvist trenni saad sügisel kokku viis karikat, on hea tunne küll!
Golfiga hakkasin tegelema 1995.-96. aastal, kui sõber Arvi ütles, et nüüd lähme golfi koolitusele Green Cardi tegema.
Golfi mäng nii annab kui võtab: võtab aega ja annab naudingut. Golf annab mulle siiski palju rohkem: võimaluse ennast proovile panna ja teistega mõõtu võtta, samuti piisava füüsilise pingutuse ning sisukad hetked aja mahavõtmiseks.
Minu eelmise aasta (2011 aastal, toim.)parim löök oli 109 meetri pealt sisse – võimas tunne! Aga hole-in-one oleks minu jaoks nagu lotovõit – kui ei mängi, ei saa seda kunagi, kui mängid, võid saada.
Täna on minu jaoks eriti oluline, et mu noorem poeg Mikk (12) on golfi st ja ka fotograafiast innustunud. Absoluutselt vaimustav on näha, kui asjalik, viisakas, toimekas, suhtlev ja tähelepanelik võib olla sinu rüblik, mängides koos täiskasvanutega nagu võrdne võrdsega.
Golf seostub ka Sinu hobi, pildistamisega. Kuidas jõudsid pildistamise juurde?
Isa andis mulle esimese fotokaamera Smena 1 kusagil 1970ndate keskel. Pildistamine meeldis. Tõsisemalt hakkasin fotografeerima, kui digikaamerad muutusid asisemaks. Olen ülikoolihariduselt infotehnoloog ja kasutan arvutit töövahendina 1987. aastast alates. Ka fotograafia sai sellega siduda.
Mulle meeldib teha fotosid nii, nagu mulle neid teha meeldib. Kui see teistele ka meeldib, on tore. Golfi fotograafi a avastasin 2007. aastal, kui selgus, et Eestis keegi eriti ei teegi golfi fotosid. Ja seal ma nüüd olen – igal aastal kokku umbes 20 päeva kaameraga golfi väljakul …
Millest on alguse saanud Su tehnikahuvi, kuidas sai Sinust autogurmaan?
Tehnikahuvi on pärit maast madalast isa käest. Alates sellest, et lapsepõlves mängisin 6000 voldiste trafode vahel isa töö juures. Isa tegi mulle väga hästi selgeks, mida võib ja mida mitte. Mind on alati huvitanud elekter, masinad, seadmed, sääreväristajad, mootorid, bensiin, õli, hammasrattad … Olen tahtnud aru saada, kuidas üks või teine vidin ja seade töötab – mis seda liikuma paneb, kuidas selle leiutamiseni on jõutud, kuidas seda täiendada ja parandada. Ma tahan aru saada, miks ja kuidas tehnika toimib!
Autoroolis olen olnud 1989. aastast ja enamasti soovinud midagi erilist, kus pleki all olev tehnika suudab üllatada. Auto on mul alati olnud tavapäratu, kuid see kiiks on pigem varjatud – vaid minu teada. Sõidan autoga 40 000 km aastas. Päris tihti tuleb ette, et veedan autoroolis enam kui 15-20 tundi nädalas, lisaks siis veel igapäevatöö.
Auto on minu jaoks kaugelt enam kui lihtsalt sõiduvahend punktist A punkti B. See on tunne, et ma tahan tagasi rooli minna, sealt mõnuga lahkuda ja uuesti tagasi minna, teades, et auto on turvaline, hea ja ei vea mind alt. Auto peab olema minu jaoks ning minu maitsele ja tujudele alluma – see on minu jaoks kui minu teine mina.
Miks otsustasid auto valikul BMW kasuks?
Hea tuttav tõi mind BMW juurde just sellega, et näitas, mis on autopleki alla peidus, kuidas see töötab ja mida annab. Sain palju tehnilist taustinfot ja avastasin, et BMW insenerid on maailma parimad. Nad on suutnud ideaalselt kokku panna vägagi vastandlikud kriteeriumid.
Ma naudin sedagi, kuidas United Motorsi poisid tööd teevad – ka siis, kui midagi juhtub. BMW on just selline auto, mille ma saan teha selliseks, nagu mulle sobib ja meeldib. Ja sõidurõõm on tõesti sõidurõõm!
BMW puhul tuuakse sageli esile erakordset inseneritööd, innovatsiooni ja kvaliteeti. Mis teeb Sinu jaoks autost Auto?
Auto peabki olema suurepärase kapotialusega inseneritöö saavutus, millest saad aru siis, kui seda kasutad. See on tunne, mis tekib roolis olles: vajadusel särtsakas ja võimas, kuid ökonoomne ja rahulik. Väljast väike aga seest suur. Vajadusel mugavalt sportlik, vajadusel sportlikult mugav. Väga ilus, aga tähelepandamatu. Kokkuvõttes väga vastandlike omadustega, mis sobivalt kokku pandud – BMW seda juba oskab! BMW Effi cient Dynamics strateegia on andnud muljetavaldava tulemuse.
Lõpetuseks viis nõuannet ehk „Matsi edu valem“
Õpi usaldama oma valdkonna asjatundjaid ja õpi neilt abi küsima. Alati on mõtet otsida endast targemaid inimesi, kellega koos arutada. Kõik sõltub sellest, kui palju te üksteist usaldate.
Kuula oma kolleege, peret, sõpru, eksperte, aga lõplik otsus langeta ise. Teised võivad isegi otsuse ette valmistada, aga otsusta ise ning tee seda kindlalt!
Pööra jonnimisele kuluv energia järjekindlusele.
Otsi tasakaalu ja mõistmist vastandite vahel. Hoia oma meeskonnas endast erinevaid inimesi, kes sind kõige rohkem täiendavad isegi siis, kui see alguses tundub keeruline.
Ole leidlik ja hullult järjekindel. Aja oma joont, aga tee seda nii, et inimestele meeldiks sinuga taas kokku saada.
Vaata Mats Soomre golfi fotosid http://soomre.com/ ja https://www.facebook.com/MomentsBySoomre
Artikkel avaldatud 13. juunil 2014 United Motors (BMW) ajakirjas Sõidurõõm https://www.unitedmotors.ee/